1

Cumhuriyet Değerlerini Taşıyan Markalar belli oldu!

Aksoy Araştırma ve Marketing Türkiye’nin ortak çalışması sonucunda Cumhuriyetin kuruluşunun 100. yılına özel araştırması olan Cumhuriyet Değerlerini Taşıyan Markalar belli oldu.

Cumhuriyetimizin kuruluş değerlerinin günümüz Türkiye’sinde bulduğu karşılığın tespit edilmesi ve kavramların geçmişten bugüne hizalanması için tasarlanan iki aşamalı araştırmanın sonuçları, halkın cumhuriyetin karakteri olarak tanımladığı 11 değeri ortaya koyarken bu değerleri taşıyan markaları da gözler önüne serdi.

Araştırma, Marketing Türkiye için, sosyal nabzı tutma konusunda uzmanlığı olan Aksoy Araştırma ve yine Aksoy Araştırma’nın data odaklı teknoloji şirketi Pulside Research tarafından gerçekleştirildi. Türkiye temsili 26 ilde cinsiyet, yaş, sosyoekono­mik statü ve bölge dağılımı kotasıyla Mayıs 2023’te gerçekleştirilen çalışmaya 1067 kişi katıldı.

Araştırmaya katılanların “Cumhuriyet değerleri nelerdir?” sorusuna verdiği yanıtlar, değerlerin muhataplarındaki derinlikli anlamını da ortaya koydu. Açık uçlu sorularla yapılan çalışmanın ilk çıktıları 42 tanımlamanın olduğunu gösteriyor­du. Birbirini tamamlayan kavramların konsolide edilebilirliği yine bir araştırmayla sorgulandı ve 11 özgün değerin ortaya çıktığı görüldü.

Araştırmanın ikinci aşamasında bir hatırlatma yapmaksızın serbest çağrışımla ilk araştırmada tespit edilen değerlerin hangi markalarca taşındı­ğı soruldu.

Çalışmada farklı sektörlerden kurumlar yerli, ya­bancı ya da çok uluslu ayrımı gözetilmeksizin öne çıkanlar olarak listelendi.

Cumhuriyetin 11 Değeri

Araştırma sonucuna göre Cumhuriyetimizin 100. yılında kamuoyunun zihninde yer edinen 11 değer şöyle sıralanıyor: Yenilikçi, Umut Veren, Özgürlükçü, Kurumsal, Bağımsızlığı Savunan, Fırsat Eşitliğinden Yana, İnsana Yatırım Yapan, Dayanışmacı, Geleceği Yakalayan, Devrimci, ve Özgün.

Kapsamlı endeksin sonuçları 6 Ekim’de Divan Kuruçeşme’de gerçekleştirilen “Cumhuriyet Balosu”nda açıklanırken endekste yer almanın gururunu yaşayan markalara da beratları takdim edildi.

Önceki Aksoy Araştırma Türkiye Monitörü Nisan Ayı sonuçlarını yayınladı

Benzer içerikler

Bizden Haberler

Eşzamanlı Anket Uygulaması ile Doğru ve Hızlı Sonuç

 Aksoy Araştırma bünyesinde geliştirilen Eşzamanlı Anket Uygulaması yayınlandı. Android ve iOS cihazlarda çalışabilen Eşzamanlı’ya üye olarak anketlere katılabilir ve katıldığınız anketlerden puan kazanabilirsiniz. Puanlarınızı dilerseniz nakit veya hediye çeki

Bizden Haberler

Sosyal Medya Kullanım Tercihleri Araştırması

Ankete katılmak için tıklayınız… Değerli Katılımcı, Aksoy Araştırma olarak profesyonellerin sosyal medya kullanım tercihlerine dair görüşlerini almak amacıyla 2 dakikalık bir anketimizi sizinle paylaşmaktayız.Ankette herhangi bir isim veya şirket bilgisi istenmemektedir.Anketimize aşağıdaki

Bizden Haberler

Dünya Bankası’nın tercihi Aksoy Araştırma

Dünya Bankası, Türkiye’de sürdürdüğü “Yönetim Kalitesi” araştırmasında Aksoy Araştırma’yı tercih etti.