Türkiye Monitörü 40. Hafta Sonuçları Açıklandı

Türkiye Monitörü 40. Hafta Sonuçları Açıklandı

Aksoy Araştırma tarafından haftalık olarak hazırlanan Türkiye Monitörü araştırmasının 40. Hafta sonuçlarında çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı. AK Parti ve MHP’nin oy oranlarının toplamı yüzde 39,4 seviyesinde kalırken; CHP ve İYİ Parti’nin oy oranı yüzde 42’ye ulaştı. Cumhur İttifakı seçmeni arasında bile Başkanlık Sistemi’ne destek yüzde 50’nin altına indi.

Mobil panel üzerinden gerçekleştirilen araştırmada yüzde 95 güven aralığında yüzde 3 hata payıyla yapılan 1067 görüşmede, Türkiye temsili cinsiyet, NUTS1 bölge dağılımı, yaş, sosyoekonomik statü ve 24 Haziran 2018 Milletvekili seçimi kotası gözetildi.

sekil 1

Araştırmanın sonuçlarına göre; “Bu pazar bir milletvekili seçimi olsa hangi partiye oy verirsiniz?” sorusuna katılımcıların yüzde 14’ü ‘kararsız olduğunu’, ‘belirtmek istemediğini’ ve ‘oy kullanmayı düşünmediğini’ ifade etti. Araştırma sonuçlarında kararsızlar dağıtıldıktan sonra Cumhur İttifakı’nın oy oranı yüzde 39,4 olarak gerçekleşti. Millet İttifakı’nın oy oranı ise yüzde 42 seviyesinde görüldü. Her iki ittifakın dışında olan HDP’nin oy oranı ise yüzde 10 oldu. AK Parti’den ayrılan kadrolar tarafından kurulan Deva Partisi yüzde 2,9 olurken, Gelecek Partisi’nin oy oranı yüzde 1,1 olarak duyuruldu.

AK Partili Seçmen: En Düşük Ücret 4.476 TL Olmalı

sekil 2

Araştırmada katılımcılara yöneltilen “Sizce Türkiye’de bekâr bir kişinin geçinebilmesi için en düşük gelir ne kadar olmalıdır?” sorusuna ortalama olarak 4.719 TL yanıtı verilirken; AK Parti seçmeni bu soruya 4.476 TL dedi. Aynı soruya CHP seçmeni ise 5.063 TL dedi.

sekil 3

“Sizce Türkiye’de 4 kişilik bir ailenin geçinebilmesi için en düşük gelir ne kadar olmalıdır?” sorusuna AK Parti seçmeninin yanıtı 6.855 TL olurken; CHP seçmeninin bu soruya yanıtı 8.384 TL oldu.

Cumhur İttifakı Seçmeni Parlamenter Sistem Diyor

sekil 4

Araştırmada “Aynı referandum bugün tekrar yapılsa, parlamenter sistemi mi yoksa başkanlık sistemini mi seçersiniz?” sorusuna Türkiye genelinde yüzde 53 oranında “parlamenter sistem” yanıtı verilirken; “başkanlık sistemi” diyenlerin oranı sadece yüzde 24,6 olarak açıklandı.

AK Parti ve MHP seçmeninde bile, “başkanlık sistemi” diyenlerin oranı yüzde 50’nin altında kaldı. AK Parti seçmeninin yüzde 46,3’ü, MHP seçmeninin ise yüzde 37,3’ü tercihini başkanlık sisteminden yana kullandı.

TÜİK Verilerine Güven Duyulmuyor

sekil 5

Katılımcılara, TÜİK ve ENAG tarafından duyurulan enflasyon rakamlarından hangisinin daha gerçekçi bulunduğu soruldu. Bu soruya, ENAG tarafından açıklanan enflasyon rakamlarının daha gerçekçi olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 70,5 olurken; TÜİK verilerini daha gerçekçi bulanların oranı sadece yüzde 29,5 oldu.

Cumhur İttifakı seçmeninde bile TÜİK verileri daha az inandırıcı bulunuyor. AK Parti seçmeninin yüzde 48,6’sı, MHP seçmeninin ise yüzde 69,6’sı ENAG verilerini daha inandırıcı bulduğunu belirtti.

Tarım Kredi Kooperatifi Marketleri Gıda Fiyatlarını Düşüremeyecek

sekil 6

“Sizce Tarım Kredi Kooperatifi marketleri gıda fiyatlarının düşmesinde etkili olacak mıdır?” sorusuna katılımcıların yüzde 67,9’u “hayır, etkili olmayacaktır” yanıtını verirken; “evet, etkili olacaktır” yanıtını verenlerin oranı yüzde 32,1 olarak açıklandı. AK Parti seçmeninin yüzde 47,1’i gıda fiyatlarının düşmesinde Tarım Kredi Kooperatiflerinin etkili olmayacağını dile getirirken bu oranın MHP seçmeninde yüzde 66,7’ye yükseldiği duyuruldu.

Önceki Bizi Tercih Eden Yeni Müşterilerimize Teşekkürler
Sonraki Aksoy Araştırma Kurucusu Ertan Aksoy Gazeteci Ayşenur Arslan'ın Konuğuydu

Benzer içerikler

Raporlar

Türkiye Monitörü 26. Hafta Sonuçları Açıklandı

Aksoy Araştırma’nın 26. Hafta Türkiye Monitörü araştırmasına göre seçmenin %87,9’u çocuk istismarını engellemede alınan önlemleri yeterli bulmuyor. Yine seçmenin %84,8’i ise bir çocuğu istismar eden kişinin hak ettiği cezayı almayacağına

Basında Aksoy Araştırma

Çay Tüketim Araştırmamız Marketing Türkiye Dergisi’nde

Türkiye’nin sosyalleşme platformu: Çay Ait olduğumuz kültürle özdeşleştiriyor ve bizi biz yapan bir değer olarak görüyoruz çayı. Sohbet, dostluk, huzur, mutluluk, aile dendi mi, “o zaman bir çay demleyelim” diyoruz.

Raporlar

Ukrayna-Rusya Savaşında Türkiye Ne Yapmalı?

Ukrayna-Rusya savaşı komşu olan ülkeleri de büyük oranda etkiledi. Komşu olan her ülkede olduğu gibi Türkiye’de de savaşın etkisinin nasıl olacağı merak konusu olmaya başladı. Merak edilen bir diğer gelişme