0

Ukrayna-Rusya Savaşında Türkiye Ne Yapmalı?

Ukrayna-Rusya savaşı komşu olan ülkeleri de büyük oranda etkiledi. Komşu olan her ülkede olduğu gibi Türkiye’de de savaşın etkisinin nasıl olacağı merak konusu olmaya başladı. Merak edilen bir diğer gelişme ise Türkiye’nin savaşta nasıl pozisyon alacağıydı.

Türkiye Monitörü 9. hafta araştırmasında seçmene savaş hakkındaki endişesi, Türkiye’ye etkisi ve Türkiye’nin nasıl konum alması gerektiği soruldu.

Grafik 2

Araştırmaya katılanların %75,2’si savaştan çok endişelendiğini/endişelendiğini belirtti. Hiç endişelenmediğini/endişelenmediğini belirtenlerin oranı %9,5’ti. Parti bazında incelendiğinde en endişeli grubun diğer parti gruplarına oranla CHP, İYİ Parti ve HDP gruplarında olması dikkat çekti. CHP grubunda çok endişeli/endişeli olanların oranı %77,9’u, İYİ Parti seçmeninin %77,2’si, HDP seçmeninin ise %88’di.

Grafik 3

Araştırmada ikinci olarak savaşın Türkiye’ye etkisi soruldu. Katılımcıların %73,1’i Türkiye’nin savaştan çok olumsuz/olumsuz etkileneceğini belirtti. Parti bazında incelendiğinde çok olumsuz/olumsuz etkileneceğini belirtenlerin oranı CHP, İYİ Parti ve HDP gruplarında daha yüksekti. CHP grubunda çok olumsuz/olumsuz etkileneceğini belirtenlerin oranı %71,5 iken, bu oran İYİ Parti’de %77,2, HDP’de ise %75,9’du.

Grafik 4

Araştırmanın son kısmında seçmene Türkiye’nin Ukrayna-Rusya savaşında ne yapması gerektiği soruldu. Katılımcıların %78,2’si gibi çok büyük bir çoğunluğu Türkiye’nin tarafsız olması gerektiğini belirtti. NATO’dan yana olmalı diyenlerin oranı %19,4, Rusya’dan yana olmalı diyenlerin oranı ise %2,4’tü.

Önceki Türkiye Monitörü 44. Hafta Sonuçları Açıklandı
Sonraki Akıllı Telefonlar Lüks Değil, Bir İhtiyaç

Benzer içerikler

Raporlar

Türkiye Monitörü 30. Hafta Sonuçları Açıklandı

Aksoy Araştırma tarafından haftalık olarak yapılan ‘Türkiye Monitörü’ araştırmasının sonuçları açıklandı. Araştırma yaşanan yangınların ve hükümetin süreci yönetme biçiminin seçmen tercihlerini anlamlı oranda etkilediğini gösteriyor. Araştırma sonuçlarına göre bu pazar

Raporlar

Türkiye Monitörü 35. Hafta Sonuçları Açıklandı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan ekonomik büyüme verilerinde, Türkiye’nin 2021 yılının 2.çeyreğinde %21,7 oranında büyüdüğü açıklanmıştı. Aksoy Araştırma tarafından yapılan Türkiye Monitörü araştırmasında, büyüme verilerinin ne derece gerçeği yansıtıp

Raporlar

Türkiye Monitörü 2021 Ekim Ayı Sonuçları Açıklandı

Aksoy Araştırma tarafından düzenli olarak yapılan Türkiye Monitörü araştırmasının 2021 Ekim ayı sonuçları açıklandı. Araştırmaya göre halkın en önemli sorunu hayat pahalılığı olurken, katılımcıların yüzde 76’sı ülkenin kötüye doğru gittiğini