Türkiye Monitörü 26. Hafta Sonuçları Açıklandı

Türkiye Monitörü 26. Hafta Sonuçları Açıklandı

Aksoy Araştırma’nın 26. Hafta Türkiye Monitörü araştırmasına göre seçmenin %87,9’u çocuk istismarını engellemede alınan önlemleri yeterli bulmuyor. Yine seçmenin %84,8’i ise bir çocuğu istismar eden kişinin hak ettiği cezayı almayacağına inanıyor.

Türkiye Monitörü 26. Hafta araştırmasında seçmenden gündemde öne çıkan konuları değerlendirmesi istendi. Bu konuların başında ise Elmalı Davası yer aldı. Katılımcılara çocuk istismarına ilişkin alınan önlemlerin yeterliliği ve verilen cezaların yeterliliği olmak üzere iki soru soruldu.

İstismarcılar hak ettiği cezayı almıyor

Şekil 1

Araştırmaya katılanların %87,9’u Türkiye’de çocuk istismarına yönelik alınan önlemlerin yeterli olmadığını belirtti. Önlemlerin yeterli olduğunu belirtenlerin oranı Türkiye genelinde %7,9, kararsız olanların oranı ise %4,2 oldu.

Şekil 2

Araştırmanın ikinci aşamasında katılımcılardan istismar suçlularına verilen cezaları değerlendirmesi istendi. Türkiye genelinde istismarcıların hak ettiği cezayı almadığını belirten katılımcıların oranı %84,8 oldu. Hak ettiği cezayı aldığını belirtenlerin oranı %10,3, kararsızların oranı ise %4,9 oldu.

Türkiye’de okumanın getirisi yok

Şekil 3

Türkiye Monitörü 26. Haftasında üniversite mezunu seçmene aldığı eğitimin iş bulmada ne derece avantaj sağladığı soruldu. “30 yıl ve daha önce” mezun olan katılımcıların %69,4’ü, 6 ve üzeri puan vererek aldığı eğitimin iş bulmada yeterli olduğunu belirtti. “20-29” yıl önce mezun olanlarda bu oran %59,6, “10-19” yıl önce mezun olanlarda ise %34,7 oldu. Son 10 yıl içerisinde ise eğitimin iş bulmada sağladığı avantajın iyiden iyiye ortadan kaybolmaya başladığı ortaya çıktı. Nitekim “5-9” yıl önce mezun olanların %31,4’ü aldığı eğitimin iş bulmada avantaj sağladığını düşünürken, son dört yıl içerisinde mezun olanlarda bu oran %16,9’a kadar geriledi.

Cumhur’un gündemi CHP ve Kılıçdaroğlu

Şekil 4

Her hafta olduğu gibi 26. Hafta Türkiye Monitörü araştırmasında da Aksoy Araştırma kelime analizi yöntemi ile partilerin grup konuşmalarını analiz etti. AK Parti’nin bu haftaki araştırmasında öne çıkan kelimeler CHP, Yalan ve Millet kelimeleri oldu. Bu sonuçtan yola çıkarak AK Parti Genel Başkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın grup konuşmasını CHP odaklı planladığı görüldü. Diğer taraftan, Kanal İstanbul projesi ve Müsilaj sorunu da grup toplantısında öne çıktı.

MHP Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli’nin gündeminde ise genel olarak Sistem, Üniversite, Gençlik, Hükümet ve Kılıçdaroğlu kelimelerinin öne çıktığı görüldü. Bu haftaki gündemde özellikle Sayın Bahçeli’nin üniversite sınavlarının kaldırılmasıyla ilgili çıkışının kelime analizine de yansıdığı görüldü. İttifak olarak birlikte değerlendirildiğinde ise Her iki partinin de ana muhalefet partisi ve liderini doğrudan gündeme aldıkları gözlemlendi.

Şekil 5

CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun gündeminde ağırlıklı olarak Kayıt Dışı, Para ve Rüşvet kelimelerinin yer alması dikkat çekti. Son dönemlerde siyasete yönelik ardı ardına ortaya atılan iddiaların CHP grup konuşmasına yansıdığı görüldü.

Önceki Türkiye Monitörü 24. Hafta Sonuçları Açıklandı
Sonraki Aksoy Araştırma Kurucusu Ertan Aksoy Cumhuriyet TV'nin Konuğuydu

Benzer içerikler

Raporlar

Cumhurbaşkanlığı Seçim Anketimiz

Aksoy Araştırma’nın anketine göre, olası bir Cumhurbaşkanlığı seçiminde Cumhurbaşkanı Erdoğan’a karşı en yüksek oy oranına ulaşan siyasetçi yüzde 47,5 ile Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a karşı

Raporlar

Türkiye Monitörü Eylül 2020 Araştırması

Aksoy Araştırma tarafından hazırlanan Türkiye Monitörü Eylül 2020 açıklandı, eylül ayının ana gündemi ekonomi oldu. Araştırmaya katılanların yüzde 65,9’u ekonominin kötü olduğunu söylerken yüzde 87.1’i ise fiyatların ‘çok arttığını’ belirtti.

Raporlar

Türkiye Monitörü 14. Hafta Araştırmamız Sonuçlandı

Gerçekleştirdiğimiz ‘Türkiye gündemi’ konulu anketimizde çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı. En çok gündemde olan 104 emekli amiralin Montrö antlaşmasına ilişkin soruları yanıtlayan yurttaşların yüzde 58,9’u, “Emekli amirallerin güvenlik konusundaki görüşünü kapsayan bir