Türkiye Monitörü 33. Hafta Sonuçları Açıklandı

Türkiye Monitörü 33. Hafta Sonuçları Açıklandı

Aksoy Araştırma tarafından haftalık olarak yapılan ‘Türkiye Monitörü’ araştırmasının 33. hafta sonuçları açıklandı. Araştırmaya göre, kamuoyu Afganistan’dan gelen göç dalgasına karşı büyük endişe duymakta. Afganistan’dan gelen göç dalgasına karşı hükümetin politikalarından duyulan memnuniyetsizlik AK Parti ve MHP seçmeni arasında bile üst seviyelerde.

Aksoy Araştırmanın, Türkiye Monitörü araştırmasında bu hafta, ABD’nin Afganistan’dan çekilme kararı alması sonucunda yaşanan Afganistan’dan Türkiye’ye göç dalgasının etkileri soruldu.

Mobil panel üzerinden gerçekleştirilen araştırmada yüzde 95 güven aralığında yüzde 3 hata payıyla yapılan 1067 görüşmede, Türkiye temsili cinsiyet, NUTS1 bölge dağılımı, yaş, sosyoekonomik statü ve 24 Haziran 2018 Milletvekili seçimi kotası gözetildi.

photo 2021 08 24 12.50.14

Araştırma sonuçlarına göre, Türkiye kamuoyunun yüzde 85,2’si Afgan göçünden endişe duyduğunu belirtiyor; buna karşılık araştırmaya katılanların sadece yüzde 10,2’si durumu endişe verici bulmuyor. “Türkiye’de yaşanan Afgan göçü sizi ne derece endişelendiriyor?” sorusuna AK Parti seçmeninin yüzde 78,5’i, MHP seçmenini ise yüzde 79,4’ü göç dalgasından endişe duyduğunu dile getiriyor. CHP ve İYİ Parti seçmeninde ise bu oran yüzde 90’ın üzerine çıkıyor.

photo 2021 08 24 12.50.26

Araştırma kapsamında yöneltilen “Hükümetin Afganistan’dan gelen göç akımını yönetme biçiminden ne derece memnunsunuz?” sorusuna katılımcıların yüzde 78,4’ü hükümetin uygulamalarından memnun olmadığını dile getiriyor.  Buna karşılık memnun olduğunu dile getirenlerin oranı sadece 14,3 olarak kalıyor.

Cumhur İttifakını oluşturan AK Parti ve MHP seçmeninde bile hükümetin göç akımını yönetme biçiminden duyulan memnuniyetsizlik dikkat çekiyor. Araştırma sonuçlarına göre, AK Parti seçmeninin yüzde 63,4’ü, MHP seçmeninin ise yüzde 76,2’si hükümetin göç politikalarından memnun olmadığını dile getiriyor. Millet İttifakını oluşturan CHP ve İYİ Parti seçmenlerinde ise memnuniyetsizlik oranı yine yüzde 90’larda görünüyor.

photo 2021 08 24 12.50.29

“ABD’nin Afganistan’dan çekilmesi sonrasında kontrolü ele alan Taliban, başkent Kabil’in de kontrolünü ele geçirdi.   Türkiye’nin Afganistan’daki durumuna ilişkin açıklamalarda bulunan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Türkiye’nin Afganistan’dan ayrılmasının mümkün olmadığını söyledi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise hükümete Afganistan’dan çekilmesi konusunda uyarıda bulundu. Sizce Türkiye, Afganistan ile ilgili ne yapmalıdır?” sorusuna “Türkiye Afganistan’dan Çekilmelidir” diyenlerin oranı %72,4 olarak gerçekleşirken; “Türkiye Afganistan’da kalmalıdır” diyenlerin oranı yüzde 27,6 oldu.

Bahçeli’nin açıklamasına katılan MHP seçmeninin oranı ise yüzde 40,2 seviyesinde kalırken; karşı görüşü savunan MHP seçmeninin oranı yüzde 59,8 oldu. Türkiye’nin Afganistan’da kalması gerektiğine en büyük desteği veren AKP seçmeninde bile bu oran yüzde 50’nin altında kalırken; AK Parti seçmeninin yüzde 50,6’sı Türkiye’nin Afganistan’dan çekilmesi görüşünü savunmakta.

Önceki Aksoy Araştırma Kurucusu Ertan Aksoy Halk TV’nin Konuğuydu
Sonraki Türkiye Monitörü 35. Hafta Sonuçları Açıklandı

Benzer içerikler

Raporlar

Türkiye Monitörü 13. Hafta Sonuçları Açıklandı

Aksoy Araştırma’nın anketine göre tasarruf yapacak parası olan yurttaşın yatırımda ilk tercihi altın ve dolar. Vatandaşın bikimini Türk Lirası olarak tutma görüşü ise yüzde 11.4’te kaldı. Haftalık ve aylık çalışmaları

Raporlar

Türkiye Monitörü 38. Hafta Sonuçları Açıklandı

Aksoy Araştırma tarafından haftalık olarak yayımlanan Türkiye Monitörü araştırmasının 38. Hafta sonuçlarında kira fiyatlarına yönelik çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı. Araştırmaya göre, Türkiye kamuoyunun neredeyse tamamı ev kira ücretlerinden şikâyetçi. Mobil

Raporlar

Türkiye Monitörü 12. Hafta Andımız Araştırması Sonuçları Açıklandı

Aksoy Araştırma’nın Andımız’a yönelik araştırması, yurttaşların büyük çoğunluğunun “Andımız okutulsun” dediğini ortaya konuldu. Araştırmaya göre, yüzde 76.6’sı, karar verici kendileri olsa Andımız’ın yeniden okutulmasına karar vereceklerini belirtti. Aksoy Araştırma, Türkiye